Kto má najlepší dôchodkový systém

Denník Nový Čas uverejnil dňa 26.4.2023 vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k štúdii dôchodkových systémov, v ktorej sa Slovensko umiestnilo na nižších priečkach. 

Kto má najlepší dôchodkový systém

Radovan Ďurana, INESS: 

"Hodnotenie nie je prekvapujúce, fakt je ale ten, že naviazanie odchodu do dôchodku na dobu dožitia už opäť prešlo v parlamente (uvidíme ako dlho vydrží), a teda slovensky system by ziskal lepšie hodnotenie. To však neznamená, že by sa vyriešili problémy s financovaním dôchodkového systému, ten bude kvôli starnutiu generovať obrovské deficity, niekoľko % HDP ročne. Každopádne Slovenský dôchodkový systém je drahý, odvody zo mzdy sú 12te najvyššie z porovnávaných krajín. Druhý problém je, že dôchodkový systém nemusí byť silný ak majú ľudia úspory. Slováci majú veľmi nízke finančné úspory (očistené o hypotéky), čo oslabuje ich "odolnosť" v dôchodkovom veku. Ak sa pozrieme na najlepšie hodnotené krajiny, tak všetky majú významný pilier kapitálového sporenia na dôchodok."

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards