Koho každého má na háku?

Nový Čas uverejnil článok s vyjadrením Radovana Ďuranu k neotváraniu ekonomiky. 16. 04. 2020.

Koho každého má na háku?

Pustil sa do ekonómov

V posledných dňoch premiér aj s ministrom financií Eduardom Hegerom vysvetľovali ľuďom, že otvorenie prevádzok pre slovenskú ekonomiku nič nerieši. „HDP by nám vzrástol o maximálne 2 percentuálne body. Čítate správne - dva. Keďže dnešný prepad hospodárstva je cca -30 %, stále by sme zostali v mínuse -28 %. Čo to znamená? Že vás klamali. Prečo? Možno lobing záujmových skupín, možno zaslepenosť, možno len niekto má kamaráta majiteľa golfového areálu,“ napísal v statuse Matovič. Renomovaní odborníci mu však rozmenili na drobné, čo táto hra s číslami znamená. „Ide o sumu takmer 2 mld. eur v prípade služieb, znamená mzdy v hodnote takmer 1,6 mld. eur). 1,6 mld. eur znamená takmer 1,2 mil. vyplatených priemerných miezd. Ak by sme to rozrátali na zostávajúcich 7 mesiacov - znamená to 170-tisíc zamestnancov s priemernou mzdou, ktorí by mali ostať doma. Ak tie 2 % necháme ležať, tak si budeme nielenže musieť požičať túto sumu na dôchodku, ale aj sumu na dávky a dotácie pre nepracujúcich zamestnancov,“ vysvetlil Radovan Ďurana z INESS.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards