Flexibilní Česi

Podľa Svetovej Banky je najnižšia miera nezamestnanosti na svete v Katare, nasledovaná Nigerom. Ak preskočíme rozvojové alebo nedemokratické krajiny, vyskočí na prvom mieste Japonsko. Prekvapenie ale nájdeme na nasledujúcej priečke. Česká republika v ukazovateli nezamestnanosti nedominuje len Európe, ale aj svetu.

Flexibilní Česi

Zaujímavé na českom trhu práce sú dve veci. Takmer pol milióna pracujúcich cudzincov nepredstavuje hrozbu pre domácu zamestnanosť, práve naopak. A potom český Zákonník práce. Je mi jasné, že si ho teraz nevyhľadáte, lebo zákonníky práce sa čítajú ťažko a skôr za trest. Existujú ale užitočné skratky a jednu takú umožňuje práve Svetová Banka, ktorá usilovne zbiera základné pravidlá a premenné Zákonníkov práce po celom svete. INESS je súčasťou skupiny analytikov, ktorá tieto data pretavuje v zrozumiteľný Index pružnosti zamestnávania.

Index vyjadruje to, ako prísne štát diktuje pravidlá pracovných pomerov. Tesne za víťazným USA sa (nie prekvapujúco) umiestnilo Japonsko. Český Zákonník sa umiestnil na 8 mieste, hneď za Dánskom, ktoré je v Európe známe flexibilným trhom práce. Slovenský Zákonník je na 7. mieste - ale odspodu. Medzi krajinami ako Portugalsko, Mexiko a Francúzsko. Vďaka rastúcim príplatkom za nočnú a víkendovú prácu sme si v aktuálnom hodnotení pohoršili o 4 miesta.

Tam, kde ľahko vznikajú a zanikajú pracovné pomery, sú zamestnanci viac ochotní hľadať lepšiu prácu a zamestnávatelia púšťať sa do nových projektov. Tam obyčajne nezamestnanosť v dobrých časoch padne na minimum. A čo je podstatné, v zlých časoch zase nezamestnanosť nevystrelí do nebeských výšin. Počas najtuhšej krízy vystúpila nezamestnanosť v Česku len na 7%. Na Slovensku sme sa pod desiatku pozreli až v roku 2017.

Iste, Zákonník práce je len jedným sklíčkom v mozaike pracovného trhu. Ale na rozdiel od prílevu zahraničného kapitálu, kvality súdnictva, či blízkosti nemeckého trhu, má vláda či parlament toto sklíčko pod kontrolou. Pritom platí, že aj keby sme základné parametre slovenského zákonníka prispôsobili českým úrovniam, žiadna „anarchia“ voči zamestnancom by nenastala. Inak by sa dnes na českom trhu práce netlačilo takmer 100 000 Slovákov.

Aktuálne voľby, či zostavovanie novej vlády sú skvelou príležitosťou otvoriť opäť tému zákonníka práce. Akurát sa zdá, že kandidujúce strany sa nechali uniesť klesajúcou nezamestnanosťou a rastúcou priemernou mzdou. Pružnosť na trhu práce si predstavujú ako výhody pre zamestnancov, obyčajne na úkor zamestnávateľa. To nás ale v indexe nezodvihne, pružnosť totiž znamená voľnosť oboch strán pri dohode o pracovnom pomere

HN, 10.2.2020

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards