Daňový masaker

Úradnícka vláda nechala novej vláde návod na daňový masaker. Ak to bude vláda Smeru, s chuťou si tento zoznam pozrie. Veď ich bývalý minister Kažimír za 6 rokov zvýšil alebo zaviedol 19 nových daní.

Daňový masaker

Áno, balíček obsahuje aj úsporné opatrenia. Sem-tam sú medzi nimi zvláštnosti (zarezanie 30 rokov meškajúcich pozemkových úprav), ale s drvivou väčšinou sa dá súhlasiť. No zvyšovanie daní vyhráva v pomere 59:41. Škrty sú polovičaté (napr. ponechané tehotenské) a úplne chýba privatizácia a výrazné obmedzenie energodotácií pre domácnosti.

Najväčším prekvapením je tretia sadzba DPFO vo výške 35 %, lepšie nahodenie na SMEČ si SMER nemohol predstaviť. Inak medzi daňami nájdeme takmer všetko. Od desaťročie omieľaného vyššieho zdanenia domov, cez „klasiku“ ako zvýšenú DPH, remastrovaný bankový odvod, priškrtenie živnostníkov, až po dane, ktoré sme považovali za dávno mŕtve – daň zo smrti a darovaciu daň. Bizarnosťou je daň z cukru, vďaka ktorej by fľaša sirupu zdražela o 2,4 eura.

Tento balík by predražil život na Slovensku, penalizoval kvalifikovaných zamestnancov a ešte viac sťažil podnikanie. Ak mladí šikovní ľudia po voľbách váhali s odpoveďou na otázku, či ostať, tento balík im s odpoveďou pomôže.   

Aktuálny deficit je katastrofálny. Nie je zvyšovanie daní potrebné? Nie. Je dokonca kontraproduktívne. História nás naučila, že vyššie daňové príjmy slovenským politikom neslúžia na dlhodobú konsolidáciu. Naopak, slúžia im na ešte väčšie zvyšovanie výdavkov, ktoré v dlhodobom horizonte spravia verejné financie ešte menej udržateľnými.

Nakoniec, ako dôkaz nám nepriamo poslúžia sami autori Ódor s Horváthom. Ešte ako členovia RRZ v roku 2012 vydali publikáciu „Ako zakopať rozpočtovú sekeru“. Bolo tam v princípe to isté, čo dnes, akurát menej masakrálne. Ako to dopadlo?

Nuž, dane sa naozaj odvtedy zvýšili. V roku 2012 štát z každého 1 eura v ekonomike vybral 29 centov na daniach a odvodoch. V roku 2023 vyberie z každého eura 35 centov. To je nárast daní o 21 %! Deficit bol v roku 2012 vo výške 4,4 % HDP. V roku 2023 je vo výške 6,3 %. Dane sa zvýšili a rozpočtová sekera nezakopala. Práve naopak, je ešte väčšia.

Na Slovensku máme 10-ročnú históriu vymýšľania sociálnych balíčkov, ale nulovú históriu škrtania sociálnych výdavkov. Veľmi pravdepodobne nás čaká vláda, ktorá si z lega nevyberie úsporné kocky. Naopak, tie daňové kocky bude presadzovať s argumentom, že sú to návrhy odborníkov. Nakoniec tak získame vyššie dane, ktoré budú slúžiť na financovanie zlých výdavkov.

HN, 8.10.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards