Braňo Závodský naživo: Eduard Heger, Martin Vlachynský

Martin Vlachynský sa pre rádio Expres vyjadril k ekonomickej situácii. 15. 04. 2020.

Braňo Závodský naživo: Eduard Heger, Martin Vlachynský

Branislav Závodský: "Trošku nám to tam bzučí, hádam to bude v poriadku. No povedzte, ako vy vnímate tie opatrenia, ktoré vlastne prináša vláda, tá zatvorená väčšina retailu, teda maloobchodu, obmedzené služby, veľké firmy či reštaurácie, tisíce malých živnostníkov, atď., tá hrozba strát pracovných miest."

Martin Vlachynský: "Ja si myslím, že tú úvodnú fázu sme zvládli na jednotku, Slovensko má skutočne až fantastické čísla, čo sa týka počtu nakazených, ťažkých prípadov, úmrtí a podobne, ale mám pocit, že začíname už trošku zaspávať v tých ďalších fázach, a, bohužiaľ, napríklad, keď sa pozriem na Čechov, tak oni nás nielen porážajú v hokeji, ale, zdá sa, že nás napríklad porážajú aj v tomto, lebo včera oni vydali krásnu tabuľku, kde presne majú rozpísané dátumy až do júna, kedy sa bude otvárať všetko od predajní cez piercing až po múzeá, galérie, čiže myslím si, že tento plán by už mal byť na svete, samozrejme, nemusí byť vytesaný do kameňa, nemenný, ale my už musíme byť vo fáze, keď rozmýšľame nad tým, ako s týmto vírusom budeme žiť."

Branislav Závodský: "No a práve to je moja tá najdôležitejšia otázka na vás, pretože INESS vypracoval tzv. COVID-19 manifest pre Slovensko, ktorý sa má práve týkať plánu na postupné zatváranie, alebo otváranie, no podľa situácie hospodárstva z pohľadu množstva scenárov, ktoré môžu nastať, môžete to, Martin, stručne vysvetliť?"

Martin Vlachynský: "Ja by som veľmi stručne povedal, sú tam dve také časti. Jedna vec, mali by sme mať plán, ktorý je založený na nejakých číslach, povedzme si otvorene, že aké sú akceptovateľné množstvá nakazených, aké sú akceptovateľné množstvá ľudí v nemocnici, atď., atď., a na základe týchto čísel, čo sa bude diať, pretože to, že nevieme, aký je plán v podstate, tu sa rozhoduje pre nás, ktorí na to pozeráme zvonku, doslova z večera do rána, že vždy je tlačovka a tam sa niečo dozvieme, vytvára to obrovskú neistotu, ľudia nevedia, či budú zatvorení týždeň, či budú zatvorení ešte mesiac, či nemajú zrušiť celý biznis, atď. A druhá časť je, že poďme veľmi rýchlo budovať a testovať infraštruktúru, s ktorou dokážeme v nasledujúcich mesiacoch s tým vírusom spolunažívať. To znamená, stále navyšovať počty testov, mali sme cez 2-tisíc, zasa sme niekde na úrovni 1 500, čo je teda možno otázka prečo, stále počúvame príbehy ľudí, ktorí napríklad nemajú auto a kvôli tomu sa celé dni nevedia dostať na testovanie. Máme tu problém s domovom dôchodcov. Zase, sú to všetko riešiteľné veci, tu by mal byť nejaký taký, nazvem to, alarm systém, že v momente, jak je zachytený jeden nakazený niekde, tak sa spustí automaticky veľmi rýchly algoritmus, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu tejto nákazy, my potrebujeme vyriešiť prechody cez hranice, nejaké veľmi rýchle karantény, pretože napríklad stavebníctvo je zásadným spôsobom blokované, že experti a stroje a obsluha tých strojov sa nevedia dostávať cez hranice, a množstvo takýchto faktorov, čo sú také manažerské úlohy, že treba mať systém a treba byť v ňom rýchly a veľmi rýchlo zachytávať tie potenciálne nebezpečné prípady, pretože ten vírus tu bude cirkulovať aj medzi krajinami ešte dlhé mesiace."

Branislav Závodský: "Áno, to je jednoznačné, o tom hovoria samozrejme aj epidemiológovia a virológovia. No, minister financií dnes predstavil prognózu na najbližšie obdobie, vláda ráta s tým, že slovenská ekonomika v tomto roku sa prepadne o viac ako 7 percent, ale že v 2021 by už naopak mala rásť o takmer 7 percent. Ja sa chcem spýtať, Martin, jednak samozrejme ako reagujete na tú prognózu, ale potom aj to, že v tom stave, v ktorom sme teraz, kde teda podľa tých predchádzajúcich prepočtov nás každý mesiac takýchto tvrdých obmedzení stojí zhruba percento HDP, čo je okolo miliardy eur, že dokedy vôbec môže naša ekonomika to takto vydržať? Ako odhadujete vy tú záverečnú bilanciu?"

Martin Vlachynský: "My sme možno trošku..., že sme takí notorickí pesimisti, preto tých 7 percent mi príde ešte optimistických, už na konci roku 2019 veľká časť Európskej únie vstupovala do zásadného spomalenia, predaje áut napríklad, veľmi klesali po celý rok 2019 v západných krajinách. Teraz sa nahrnie na dlhopisové trhy množstvo krajín s obrovskými požiadavkami na svoje záchranné balíčky, čiže my máme pred sebou ešte veľmi ťažké obdobie, a obávam sa, že to nebude také, že teraz ako sa otočí vypínač a my začneme fantasticky rásť a za rok to tu bude tak, ako to tu bolo možno v roku 2019, aj keď by som si to želal, samozrejme, veľmi želal, a ak sa mi nesplní môj pesimizmus, budem len veľmi rád, ale treba byť opatrný. To, čo mi hovoríte, áno, je to 1, možno až 1,5 percenta HDP, to je len v tom, čo vidíme, to sú tie nevyrobené výrobky a služby. Tu vznikajú ešte ale aj také skryté straty, tým, že deti nechodia do školy, sú odkladané, povedzme, zdravotné výkony, ja dám len príklad, na Slovensku každý mesiac je 3-tisíc ľudí diagnostikovaných s rakovinou, a v podstate už mesiac tu poriadne nefungujú špecialisti, ambulantné služby..."

Branislav Závodský: "Presne tak."

Martin Vlachynský: "... vyšetrenia, MR-ka, CT-čka, čiže možno 2-tisíc ľudí na Slovensku..."

Branislav Závodský: "Čo je škoda možno, lebo tí onkológovia asi by sa mali venovať onkológii, a nie koronavírusu."

Martin Vlachynský: "Samozrejme, ale je to spôsobené aj tými obmedzeniami, aj že proste ľudia sa boja chodiť, a toto všetko spôsobuje škody, ktoré my v tomto momente ešte nevieme vyčísliť, ale ktoré sa môžu v blízkej budúcnosti prejavovať, čiže skutočne tento stav, ako je, nie je dlhodobo, takto udržateľný je, ak sa bavíme o tom, že nebudeme tu mať hladomor, každý budeme mať nejaké tie cestoviny v šuplíku, ale hrozí obrovská strata životného štandardu na Slovensku, pokiaľ by toto trvalo takýmto spôsobom dlhé mesiace, ale zase musím povedať, ja si myslím, že absolútne nie je dôvod, aby to takto trvalo niekoľko mesiacov, celý svet pracuje na tom, aby či už na tej medicínskej úrovni zatočil s vírusom, ale aj na tej, nazvime to manažerskej, alebo ekonomickej úrovni, čiže tu sú spústy nápadov na chytré karantény, na aplikácie, na rýchle vyšetrenia, xy ďalších vecí, my akurát musíme byť rýchli, obzerať sa, čo sa deje vo svete, a veľmi rýchlo to implementovať aj u nás na Slovensku, aby sme tu o mesiac ešte stále neriešili, že nevieme zohnať dopravu pre ľudí, ktorí nemajú auto, aby im zobrali niekde vzorky, čo je nonsens."

Branislav Závodský: "Rozumiem, rozumiem. No, tak dúfajme, že sa na to zodpovední aj ministri, aj ich ľudia pozrú, a budeme sa môcť, Martin, takto o mesiac rozprávať, že, á, super, už tam vidíme aj náznaky toho smart konania, či karantény, alebo vôbec týchto všelijakých riešení. No, veľmi pekne ďakujem za vstup do dnešnej relácie, aj vám, Martin. Martin Vlachynský, ekonóm a analytik INESS-u, želám vám ešte príjemný deň."

Martin Vlachynský: "Ďakujem vám, príjemný deň želám."

Celý rozhovor si môžete vypočuť tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards