Biznis hore nohami. Vírus mu láme väzy

Trend uverejnil článok so zmienkou Byrokratického indexu a vyjadrenia Martina Vlachynského. 09. 04. 2020.

Biznis hore nohami. Vírus mu láme väzy

Ubúda papier, nie byrokracia

Fakt je, že štát sa o podporu tých najmenších za dlhé roky veľmi nestaral. Najväčším nedostatkom v biznise je chýbajúci systematický prístup k byrokracii, reálne hodnotenie nových regulácií a ich predvídateľnosť. Byrokratický index vlani podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dosiahol hodnotu 221 hodín, čo je len o hodinu menej ako pred rokom.

„Rôzne legislatívne zmeny a regulácie platia pre všetkých rovnako, ale práve na malé podniky dopadajú viac,“ apeluje analytik INESS Martin Vlachynský. Veľké korporácie majú účtovné, personálne či právne oddelenia, ktoré dokážu nové povinnosti rýchlo spracovať.

„Malý podnikateľ si musí robiť mnohé veci ‚na kolene‘ a nemá veľké úspory. Obmedzujú ho regulácie, napríklad ochrana osobných údajov (GDPR), manažment odpadov, rôzne povinnosti zamestnávateľa či povinné štatistické vykazovanie,“ dodáva analytik. Menšia firma sa zároveň ťažšie bráni svojvôli úradníkov a kontrolných orgánov. Preto je odstránenie byrokracie často dôležitejšie než nižšie dane.

Celý článok vyšiel v tlači.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards