Analytici: Vláda predstavila ambiciózny program, zdroje zoženú ťažšie

Teraz.sk uverejnilo článok s vyjadreniami Róberta Chovanculiaka k programovému vyhláseniu vlády. 21. 04. 2020.

Analytici: Vláda predstavila ambiciózny program, zdroje zoženú ťažšie

Z pohľadu trhu práce a rodinnej politiky predstavuje PVV podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Róberta Chovanculiaka veľký mix. Na jednej strane považuje za dobré opatrenie, že chce vláda znižovať daňovo-odvodové zaťaženie ľudí pracujúcich za minimálnu mzdu. "Na druhej strane tam nie je spomenuté, ako sa chce vláda postaviť k platnému naviazaniu minimálnej mzdy na rast priemernej mzdy. Toto nastavenie minimálnej mzdy by znamenalo budúci rok nárast o viac ako 12 %, čo by bola ekonomická samovražda v týchto časoch," hodnotí Chovanculiak.
 

Chovanculiak práve opatrenia v oblasti sociálnych politík a podpory rodiny hodnotí negatívnejšie. "Tu je očividná snaha 'pomáhať všetkým'. Zvyšovanie materskej, rodinných príspevkov, zavedenie príspevku na hypotéku pre rodiny či príspevku na pomôcky pre žiakov prvého stupňa základnej školy, alebo dokonca povinné skupinové zľavy do kina. Toto sú všetko plošné opatrenia, ktoré budú veľmi drahé a zároveň nepomôžu výrazne tým, ktorí to budú naozaj potrebovať, a to ľuďom v existenčných problémoch," myslí si Chovanculiak. Analytici upozorňujú najmä na to, že vláda môže mať problém nájsť zdroje na financovanie stanovených opatrení. "Ak niečo môžeme očakávať v ekonomickej recesii, tak je to to, že verejné financie nebudú mať dosť zdrojov a počet ľudí, ktorí budú potrebovať sociálnu pomoc, bude pribúdať. V takýchto časoch sľubovať plošné sociálne balíčky pre všetky rodiny je nezodpovedné a doplatia na to tí najzraniteľnejší," tvrdí Chovanculiak.

Celý článok si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards