EDITOR'S PICK

Nová publikácia s 36 zmenami pre zdravotníctvo

Zdravotníctvo prechádza ťažkým obdobím, ktorého koniec je v nedohľadne. Bude stále ťažšie zlepšovať situáciu čiastkovými zmenami, mikromanažmentom a peňažnými injekciami.
Plynový terorista
energetika

Plynový terorista

Vlády Roberta Fica zažili jediné ťažšie obdobie, keď tá v roku 2009 naivne vkráčala do tsunami na finančných trhoch. Hlavnú porciu ťažkých časov však následne zlízla Radičovej vláda.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Slovensko v urbanizácii zaostáva, počet Slovákov žijúcich v mestských centrách sa znížil o štvrtinu

Slovensko v urbanizácii zaostáva, počet Slovákov žijúcich v mestských centrách sa znížil o štvrtinu

Rozloženie obyvateľstva medzi mestské centrá (urban centers), mestské zoskupenia (urban clusters) a vidiecke osídlenia (rural grid cells) nie je téma len pre geografov. Toto rozloženie zvyčajne dosť vypovedá aj o fungovaní ekonomiky a pracovného trhu. Sú to práve väčšie mestá, v ktorých ľudia pracujú v treťom či štvrtom sektore, a kde vznikajú pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Naopak, vo vidieckych osídleniach zvyknú ľudia pracovať skôr v prvom či druhom sektore, a aj dotácie pre poľnohospodárov či investičné stimuly smerujú práve do vidieckych osídlení a regiónov s nižším podielom obyvateľstva žijúcom v mestách.

Vedeli ste?

Vláda prerozdeľuje zhruba 50% štátnych výdavkov, zvyšok predstavujú najmä výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky, výdavky zdravotných poisťovní a územnej samosprávy.

Naše publikácie Všetky knihy
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards